Agroturystyka Różanka

Noclegi Nowa Róża koło Nowego Tomyśla

Agroturystyka przyjazna naturze „Blisko natury”

Oferty Agroturystyki Różanka.

1. Lokalne dziedzictwo kulturowe-osady olęderskie
Opis oferty.
Gościom pragnącym zatrzymać się w naszym gospodarstwie chcielibyśmy przedstawić propozycję zapoznania się z nietypowym dla Wielkopolski, a tym samym unikalnym pejzażem okolic Nowego Tomyśla. Ten specyficzny wiejski pejzaż powstawał od początku XVIII w., kiedy to na ziemie nowotomyskie zaczęli przybywać osadnicy głównie narodowości niemieckiej, wyznania katolickiego i ewangelickiego. Podstawową przyczyną ich przybycia były trudne warunki bytowe i prześladowania religijne w kraju ojczystym. Wokół Nowego Tomyśla, na dużym obszarze rozrzucone są samotne zagrody, powstałe na skutek karczowania puszczy i melioracji terenu. Nazwa ”osadnictwo olęderskie” nie określa narodowości osadników, lecz oznacza pewne zasady prawa holenderskiego, na jakich osadzano w średniowieczu kolonistów niderlandzkich. Dlatego też osady powstałe w początku XVIII w. nazwano OLĘDERSKIMI.

Proponujemy 3-godzinną pieszą wycieczkę po okolicach Nowej Róży, aby poznać architekturę olęderskich osad, gdzie samotne zagrody wraz z ogromnymi, starymi lipami, dębami, kasztanowcami, stanowią specyficzny krajobraz i świadczą o ścisłym związku człowieka z przyrodą.

 

  • mapki terenu
  • tablice przedstawiające poszczególne obiekty wraz z ilustracją rozwiązań architektonicznych zabudowań, zdjęciami chałup i wnętrz, zdjęciami okolic,
  • publikacje „Osadnictwo olęderskie w gminie Nowy Tomyśl”
  • prezentację multimedialną olenderskieosadnictwo.nowytomysl.pl
  • film video

2. Oferta przyrodnicza
Wyprawa przyrodnicza z przewodnikiem nad Jezioro Zgierzynieckie obszar specjalnej ochrony Natura 2000.
Rezerwat na jeziorze Zgierzynieckim im. B. Papiego Wielki Las Jezioro Zgierzynieckie i Wielki Las to dwa obiekty, które podlegają ochronie. . Jest to rezerwat ornitologiczny, gdzie występuje 140 gatunków ptaków, z czego 60 odbywa tu lęgi. Jest to trzecie co do wielkości miejsce w Wielkopolsce gnieżdżenia się gęsi gęgawy. Jesienią zbierają się tu przed odlotem ogromne stada żurawi, na tak zwanym zlotowisku pojawia się ich tu nawet do 1500 tych majestatycznych ptaków. O tych innych ptakach a także o unikalnych gatunkach roślin opowie przyrodnik pasjonat zaprzyjaźniony z Różanką –absolwent Technikum Leśnego i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu- botanik i rysownik, współredaktor czasopisma Echa Leśne- Adam Rybarczyk.

Odległość od Różanki do Zgierzynki – 20 km
Czas trwania wyprawy 2-3 godzin.

Plan wycieczki:
Wyjazd samochodami z Różanki w godzinach rannych.
Przyjazd do Zgierzynki, pozostawienie aut na parkingu. Dojście pieszo ok. 1000m do jeziora. Obserwacja z nauką rozpoznawania ptaków oraz innych zwierząt a także roślin z zachowaniem zasad poruszania się po terenie chronionym, podczas wędrówki wokół jeziora.
W drodze powrotnej zwiedzanie kompleksów pałacowo- parkowych ze skupiskami starych, pomnikowych drzew:
Konin – lipa drobnolistna- 490 cm obwodu
Pakosław – sosna wejmutka- 380 cm
Brody – platan klinolisty – 570 cm, jesion wyniosły- 530 cm, lipa szerokolistna- 650cm .
Posadowo – dęby szypułkowe 420cm
Wąsowo – stary drzewostan: dęby, buki, kasztanowce, graby, różne gatunki sosen itp.

Materiały pomocnicze:
Lornetka, przewodnik do rozpoznawania roślin i zwierząt[ możliwość wypożyczenia w gospodarstwie]
Bliższe zapoznawanie się z przyrodą i architekturą krajobrazu charakterystycznymi dla miejscowości Nowa Róża rozpoczyna się już w „Różance”, gdzie na podwórzu otoczonym budynkami zachowującymi cechy budownictwa olęderskiego rosną ponad stuletnie drzewa: kasztanowiec, lipa, dąb, orzech i rzadko spotykane już dzisiaj jabłonie rodzące zdrowe, wspaniałe w smaku jabłka.
O kondycję drzew na naszym terenie dba dzięcioł duży, można spotkać też dzięcioła zielonego. Licznie odwiedzają nas sójki, pliszka siwa, jaskółki, można zobaczyć też dudka. Do naszego stawu, gdzie oprócz karpi żyją okonie, karasie przylatują bociany, żurawie i czapla siwa.
Owady, których nie brak na wsi mogą gromadzić się i przetrwać zimne miesiące w tzw. hoteliku dla owadów, który jest umieszczony na skraju terenu gospodarstwa.
Różankę otaczają lasy zasobne w grzyby i jagody a także pełne zwierzyny. Na co dzień można spotkać dzika, sarnę daniela, jelenia, lisa, borsuka, zająca.
Gospodarstwo Różanka ma stały kontakt z Nadleśnictwem Grodzisk Wkp., gdzie leśnik Wojciech Kałek z działu edukacyjnego oferuje bezpłatne przewodnictwo po ścieżce edukacyjnej w Porażynie -7 km od Różanki
Ścieżka wiedzie przez chroniony teren parku przy pałacu w Porażynie.
Leśniczy opowie o gatunkach drzew tam występujących, objaśni tablice edukacyjne, odpowie na zapytania gości.

http://obszary.natura2000.org.pl/index.php?s=lista&w=2930&p=2881&g=&typ=miejsce

Kontakt

Agroturystyka Różanka
Adres: Nowa Róża 26
64-300 Nowy Tomyśl
Telefon komórkowy: 691 716 267
e-mail:rozanka_wies@o2.pl

Wycieczki z przewodnikiem

Dla osób i grup rozmiłowanych w przyrodzie i kulturze regionu organizujemy wycieczki z przewodnikiem, wielkim pasjonatem przyrody, który podczas spaceru opowiada o spotykanych gatunkach roślin, występujących zwierzętach, pokazuje ich ślady i tropy, zapoznaje z ciekawostkami przyrodniczymi.
Wycieczka odbywa się po okolicy Różanki, gdzie pośród lasów rozrzucone są osady olęderskie z charakterystyczną zabudową i roślinnością.

Atrakcje

Oferta turystyki przyrodniczej:
1. Dziedzictwo narodowe – wycieczka szlakiem osad olęderskich
2. Przyrodnicza perła Wielkopolski – wycieczka do ptasiego raju na Zgierzynieckim Uroczysku.
zobacz więcej>>

Dyplomy

METEOR.24.PL – baza noclegów w Polsce – przyznał nam dyplomy uznania za jakość usług.
Dziękujemy naszym Gościom, bo to dzięki opiniom, które nam wystawili.

noclegi
Noclegi i hotele meteor24.plnoclegi Nowa Różaagroturystyka Nowa RóżaAgroturystyka Różanka
noclegi
Noclegi i wypoczynek baza meteor-turystyka.plnoclegi Nowa Różaagroturystyka Nowa RóżaAgroturystyka Różanka